آخرین مطالب
خانه / اخبار / گزارش عملکرد انجمن تالاسمی استان گیلان در سال 92
گزارش عملکرد انجمن تالاسمی استان گیلان در سال 92

گزارش عملکرد انجمن تالاسمی استان گیلان در سال 92

 


گزارش عملکرد انجمن تالاسمی استان گیلان در سال 92
انجمن حمایت از بیماران تالاسمی استان گیلان از قدیمی ترین موسسات غیر دولتی فعال در حوزه تالاسمی کشور می باشد. این موسسه در آغاز سومین دهه فعالیت خود تلاش نمود با برنامه ریزی و تعیین اهداف مشخص در جهت افزایش کارایی انجمن در سال 92 بپردازد. از جمله این اهداف می توان به موارد زیر اشاره نمود:

* ایجاد راه های ارتباطی جدید و بهتر با اعضای انجمن و همچنین با عموم جامعه.
* ورود و بهره وری از فعالین عرصه های مختلف اجتماعی استان در کنار افراد تالاسمی در مجموعه انجمن.
* آشنایی افراد تالاسمی با روشها صحیح و متدهای جدید درمان
* ایجاد حس همبستگی، از بین بردن حس انزواطلبی و تشویق افراد تالاسمی به حضور در عرصه های مختلف اجتماعی (فرهنگی، ورزشی و …)
* بیان مشکلات و رساندن صدای افراد تالاسمی به گوش مسئولین.

برهمین اساس از جمله فعالیت های صورت گرفته در طی یک سال اخیر می توان به اختصار به موارد زیر اشاره نمود:

1- راه اندازی سامانه ارسال پیام کوتاه انجمن: در جهت ارتباط سریعتر و بهتر با اعضا.

2- راه اندازی وب سایت رسمی انجمن (www.gilan-ts.ir): اینترنت و جوامع مجازی از جمله جایگاهای جدیدیست که بسیاری از افراد جامعه از آن بهره می برند. در همین راستا پس از کسب تجربه در وبلاگ انجمن در سال 92 با راه اندازی وب سایت رسمی انجمن بر ان شدیم تا هم با ایجاد راه ارتباطی جدید با اعضا و سایر افراد جامعه بپردازیم و هم جایگاهی برای بیان مشکلات و دغدغه های جامعه تالاسمی استان و شاید کل ایران ایجاد کنیم.

3- برگزاری اردوی فرهنگی تفریحی موزه میراث روستایی( خرداد 92): همانطور که گفته شد انجمن بر آن است با برگزاری همایش ها و برنامه های تفریحی در جهت از بین بردن حس انزواطلبی و افزایش روحیه و اعتماد به نفس افراد تالاسمی گام بردارد.

4- برگزاری همایش تازه های درمان تالاسمی (آذر 92): انجمن پس از تلاش های فراوان توانست در آذرماه 92 برای افزایش اطلاعات و آگاهی افراد تالاسمی استان با روشهای صحیح و جدید درمان همایش تازه های درمان تالاسمی را با حضور جمعی از پزشکان فوق تخصص نظیر سرکار خانم دکتر آذرکیوان، جناب دکتر دربندی، جناب دکتر باقرسلیمی و …. برگزار نماید.

5- کانون حامیان: انجمن از سالها پیش گروهی از افراد خیر را تحت عنوان کانون حامیان ایجاد نموده که هر یک از خیرین برای یکسال متعهد میشود مبلغی را هرماه به حساب یکی از افراد تالاسمی بی بضاعت واریز نماید. لذا بعلت افزایش هزینه های درمان در سالهای اخیر و تعدد افراد نیازمند انجمن همواره در تلاش برای یافتن و گسترش کانون حامیان می باشد. در این راستا از تمام افرادی که قادر به همکاری و مشارکت در کانون حامیان انجمن تالاسمی استان گیلان هستند، طلب یاری می کنیم.

6- برگزاری تور زیارتی مشهد (بهمن ماه): اولین برنامه زیارتی – سیاحتی خارج استان انجمن که با حضور جمعی از افراد تالاسمی و خانواده ایشان برگزار گردید.

7- برگزاری دومین اردوی تفریحی قصر بازی (اسفند 92): همچون سال 91 که اولین اردوی قصر بازی برگزار شد، موفق به برگزاری دومین اردوی قصربازی نیز شدیم، امید است بتوانیم با برگزاری همه ساله این اردو در اسفند ماه هر سال این برنامه را همچون عیدی کوچکی تقدیم افراد تالاسمی عزیز استان گیلان بنماییم.

8- تلاش برای بهینه سازی بخش های تالاسمی مراکز درمانی: اکثر بخش های درمانی استان با مشکلات فراوانی نظیر کمبود فضا و امکانات، نبود تجهیزات مناسب و … مواجه هستند. بر همین اساس مذاکراتی با مسئولین دو عدد از این مراکز (بیمارستان رسول اکرم و رازی رشت) صورت گرفت که در نهایت بخش تالاسمی بیمارستان رسول اکرم تعویض و تجهیز گردید. همچنین مرکز درمانی رازی رشت نیز موافقت خود را برای تعویض بخش تالاسمی در آینده نزدیک اعلام نمود.

9- کمک مالی: انجمن همواره کمکهای نقدی به صورت مستقیم و غیر مستقیم (کانون حامیان) به اعضای خود ارائه می کند. که مجموعه این کمک ها در سال 92 بیش از 200 میلیون ریال بود.

در پایان متذکر میشویم مشکلات جامعه تالاسمی بسیار گسترده و عمیق بوده و حل بسیاری از این مسائل و مشکلات (از جمله مسائلی مانند کمبود دارو و یا بیمه) از توان یک انجمن استانی خارج میباشد و نیازمند رسیدگی در سطحی بالاتر و کشوری است.

امید است با همکاری سایر نهادها و سازمانها و شما هموطنان گرامی بتوانیم بیش از پیش در جهت رفع مسائل و مشکلات افراد تالاسمی گام برداریم.

موفق باشید.

درباره‌ی Grey Admin

جوابی بنویسید