آخرین مطالب
خانه / اخبار / گرانی ناگهانی داروی بیماران تالاسمی پس از آزادسازی نرخ دارو
گرانی ناگهانی داروی بیماران تالاسمی پس از آزادسازی نرخ دارو

گرانی ناگهانی داروی بیماران تالاسمی پس از آزادسازی نرخ دارو

رئیس انجمن تالاسمی ایران به ایلنا خبر داد:

گرانی ناگهانی داروی بیماران تالاسمی پس از آزادسازی نرخ دارو

رئیس انجمن تالاسمی ایران از افزایش قیمت داروی بیماران تالاسمی با اجرای طرح آزادسازی نرخ دارو خبر داد.

مجید آراسته در گفت و گو با خبرنگار ایلنا با اشاره به آزاد سازی نرخ دارو گفت: هر زمانی که ثباتی در وضعیت بیماران تالاسمی ایجاد می‌شود متاسفانه تغییر و تحول اساسی صورت می گیرد و دوباره این بیماران با مشکل روبرو می‌شوند.

وی تصریح کرد: با طرح آزادسازی نرخ دارو، نرخ دارو آزاد می شود و یارانه دارو در قالب صندوق های بیمه ای به وزارت رفاه تعلق می گیرد و آنها موظف می‌شوند یارانه داروها را در آن قالب پوشش دهند.

رئیس انجمن تالاسمی ایران خاطر نشان کرد: بعد از تلاشهای زیادی که کارشناسان وزارت بهداشت داشتند و همچنین رایزنی های انجمن و ارائه نظرات پزشکان درمانگر در نهایت این تصمیم گرفته شد که به داروهای خارجی یارانه پرداخت شود اما متاسفانه به یکباره از چند روز گذشته شاهد آزاد سازی نرخ دارو بودیم.

آراسته با ابراز تاسف از اینکه باآزاد سازی نرخ دارو به یکباره با افزایش قیمت دارو مواجه شده ایم، افزود: این مسئله به شدت در بین بیماران تالاسمی نگرانی ایجاد کرده است و امیدواریم در این قضیه تجدید نظر شود و جلوی آزادسازی نرخ دارو گرفته شود.

وی افزود: قیمت داروی دسفرال در تاریخ 5/3/93 معادل 5000 ریال و سهم بیمار0 ریال بوده است در حالی که قیمت این دارو در تاریخ 11/3/93 معادل 120000 ریال و سهم بیمار 16800ریال شده است.

آراسته ادامه داد: همچنین قیمت داروی اوسورال 500میلی گرمی در تاریخ 5/3/93 معادل  25000 ریال و سهم بیمار صفر بوده است در حالی که قیمت این دارو در تاریخ 11/3/93 معادل 32000 ریال و سهم بیمار 2240 ریال شده است.

وی همچنین به افزایش قیمت داروی 500 میلی گرمی اکسجید اشاره کرد و افزود: این دارو در تاریخ 5/3/93 معادل 25000 ریال و سهم بیمار 2500 ریال بوده در حالی که در تاریخ 11/3/93 معادل 220000 ریال و سهم بیمار 77000 ریال شده است.

رئیس انجمن تالاسمی ایران افزود: همچنین قیمت داروی دفروکسامین در تاریخ 5/3/93، 5000 ریال و سهم بیمار 0 ریال بوده است در حالی که قیمت این دارو در تاریخ 11/3/93 معادل 90000 ریال بوده است و سهم بیمار 4500 ریال شده است.

وی بااشاره به اینکه در مورد داروهای خوراکی هر قر ص دفرازیروکس که پیش ازاین 2500 تومان بود با‌آزاد سازی نرخ دارو به بیش از 7000 تومان افزایش پیدا کرده است، افزود: بیماری که سالیان سال زحمت کشیده شده تا داروی خوراکی مصرف کند در حالی که چند سال داروی 2500 تومانی استفاده می کرد و بخشی از آن را بیمه تحت پوشش قرار می داد به یکباره دارو 7000 تومان می شود وبیمه همچنان مانند گذشته مبلغ جزئی از آن را پوشش می دهد. به گفته رئیس انجمن تالاسمی ایران هزینه بسیار سنگینی به بیماران تالاسمی و خانواده هایشان تحمیل می شود.

وی در پاسخ به این سوال که بیش از این بیماران چه میزان از هزینه دارو دفرازیروکس را پرداخت می کردند، افزود: دربیمه خدمات درمانی این دارو را بیمار 250 تا 300 تومان به ازای هر قرص می پرداخت و اکنون به یکباره بیمار باید حدود شش هزار تومان هزینه دارو بپردازد.

رئیس انجمن تالاسمی ایران تاکید کرد: با آزاد سازی نرخ دارو می‌خواهند به داروی بیماران خاص و آسیب‌پذیر سوبسید بدهند و هر فردی که به صورت عادی بخواهد از این دارو استفاده کند سوبسیدی به آن‌ها تعلق نمی‌گیرد.

آراسته ادامه داد: وقتی دارویی ویژه بیماران تالاسمی، خاص و صعب الاعلاج است چطور می‌توانند چنین تصمیمی بگیرند مگر افراد عادی نیاز به داروی آهن‌زدا دارند؟

وی با اشاره به اینکه افزایش بار آهن را در بیماری های محدودی داریم که اغلب آنها مزمن، صعب الاعلاج و خاص هستند، افزود: افرادی که این دارو ها را مصرف می کنند همه افراد آسیب پذیری هستند و هیچ وقت یک فرد عادی به این دارو ها نیاز پیدانمی کند.

رئیس انجمن تالاسمی ایران افزود: اگر بحث قاچاق و سوء استفاده از داروهم مطرح باشد این مسئله جزئی و اندک است وهیچ وقت یک بیمار تالاسمی نمی آید داروی خود را بفروشد.

وی با اشاره به افزایش قیمت واکسن پنوموکک به دلیل آزاد سازی نرخ دارو گفت: این واکسن را که پیش ازاین بیماران تالاسمی با دفترچه بیمه بدون هزینه و یا با هزینه جزئی می گرفتند بعد از آزاد سازی نرخ دارو بین 80 تا 100هزار تومان باید هزینه آن را بدهند.

آراسته خاطر نشان کرد: بیماران تالاسمی به دلیل برداشتن طحال براساس دستورالعمل های درمانی و پروتکل های بین المللی نیاز است که هر 3 تا5 سال این واکسن را بزنند.

رئیس انجمن تالاسمی ایران با اشاره به اینکه آزاد سازی نرخ دارو در نهایت مشکل تامین دارو را برای بیماران تالاسمی بوجود خواهد آورد، افزود: با توجه به افزایش قیمت دارو و مشکلات نقدینگی که داروخانه ها دارند در خرید دارو آنها دچار مشکل می شوند چرا که باید پول بیشتری را نسبت به گذشته بابت دارو ها پرداخت کنند آن هم با شرایط معوقاتی که بیمه ها به داروخانه ها دارند.

وی افزود: بار سنگینی که داروهای خاص دارد باعث شده خیلی داروخانه ها یا آنها را توزیع نکنند و یا را به طور محدود تهیه کنند که عملا فشار سنگینی به بیماران می آیند.

منبع: ایلنا

درباره‌ی Gilan-Ts

جوابی بنویسید