آخرین مطالب
خانه / اخبار / ایران کمترین شیوع هپاتیت C را نسبت به کشورهای همسایه دارد
ایران کمترین شیوع هپاتیت C را نسبت به کشورهای همسایه دارد

ایران کمترین شیوع هپاتیت C را نسبت به کشورهای همسایه دارد

رییس شبکه هپاتیت کشور:
ایران کمترین شیوع هپاتیت C را نسبت به کشورهای همسایه داردسید موید علویان

به گزارش خبرنگار گروه علمی ایرنا، دکتر سید موید علویان امروز- چهارشنبه- در نشست خبری به مناسبت کنگره تازه های هپاتیت C که در مرکز تحقیقات هپایتت کشور برگزار شد در جمع خبرنگاران افزود: طی سال های اخیر شیوع هپاتیت ویروسی C در کشور کاهش چشمگیری داشته است ،زیرا پیشگیری و کنترل هپاتیت C درکشور نسبت به سایر کشورهای منطقه در شرایط بسیار مناسبی قرار داریم .

** وضعیت هپاتیت C درکشور
وی با بیان اینکه حدود نیم درصد از جمعیت کشور در خطر ابتلا به این بیماری قرار دارد اظهار داشت : از سال 1990 میلادی هپاتیت C در جهان شناخته شده است و مهمترین راه انتقال این بیماری از طریق خون است .
علویان ادامه داد: غربالگری این بیماری از سال 1375 از سوی وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی به صورت سالانه انجام شده است و انتقال از راه خون دیگر امکان پذیر نیست و خون سالم در اختیار بیماران قرار می گیرد .
وی اضافه کرد : هپاتیت C به صورت آهسته و بی سرو صدا حرکت می کند و تا مراحل آخر ابتلا به این بیماری علامتی ندارد و بیمار هنگامی متوجه بیماری خود می شود که بیماری در مرحله پیشرفته است .

**آمار کشورهای منطقه و ایران
رییس شبکه هپاتیت کشور افزود: در ایران به ازای هر 200 نفر حداکثر یک نفر به این بیماری مبتلا می شود، اما در کشورهای منطقه شیوع این بیماری بالاتر است.
به گفته وی شیوع هپاتیت C در کشور آذربایجان 5 درصد ، افغانستان 6 درصد ، پاکستان 5 درصد و عراق و کویت 4 درصد، و در کشورهای حاشیه خلیج فارس 3 درصد بوده است .
وی با بیان اینکه در ایران شیوع این بیماری نیم درصد است، گفت: روند شیوع این بیماری همچنان در حال کاهش است به طوری که در خراسان جنوبی این روند به صفر رسیده است.
به گفته وی براساس تخمین سازمان بهداشت جهانی 170 میلیون نفر ناقل هپاتیت سی در جهان وجود دارد و سالانه بیش از یک میلیون نفر مرگ و میر در اثر این بیماری به وقوع می پیوندند.
استاد دانشگاه و فوق تخصص گوارش و کبد گفت : شیوع هپاتیت C در کشور آمریکا کمتر است و در اروپای شرقی شیوع این بیماری بیشتر و در اروپای غربی کمتر است .
وی ادامه داد: بیماری در مناطقی که رفتارهای پرخطر جنسی انجام می دهند بیشتر مشاهده شده است به طوری که در آفریقا چون غربالگری خون صورت نمی گیرد شیوع این بیماری بالاست .
علویان گفت : هیاتیت C در میان زنان نسبت به مردان کمتر است به طوری که آمار نشان می دهد حدود 20 درصد زنان و 80 درصد مردان این بیماری را دارند.
رییس شبکه هپاتیت کشور ادامه داد: شیوع هپاتیت C در کشور طی 10 سال گذشته بالای 13 درصد و در حال حاضر به 3 درصد کاهش یافته است .
استاد دانشگاه و فوق تخصص گوارش و کبد ایران گفت : شیوع این بیماری در میان افراد تالاسمی در 10 سال گذشته 20 تا 30 درصد بوده است که در حال حاضر به زیر 10 درصد رسیده است .
علویان اضافه کرد : همچنین شیوع هپاتیت C در میان بیماران هموفیلی در 10 سال گذشته 40 درصد بوده است که در حال حاضر به 20 درصد کاهش یافته است .
وی با بیان اینکه هپاتیت C قابل درمان است گفت : این بیماری بین 60 تا 80 درصد ریشه کن می شود و در سال های اخیر وزارت بهداشت و درمان در این خصوص فعال عمل کرده و بار بیماری را در کشور کاهش داده است .

** وضعیت معتادان تزریقی به هپاتیت ‍C
رییس شبکه هپاتیت کشور با بیان اینکه در حال حاضر حدود 20 تا 30 درصد از معتادن تزریقی به هپاتیت C مبتلا هستند گفت : وضعیت معتادان تزریقی در درمان و کنترل این بیماری با سایر افراد جامعه فرق می کند و یکی از مهمترین وظایف مسئولان حوزه سلامت کمک و حمایت و پشتیبانی این افراد است .
علویان با بیان اینکه در حال حاضر سیاست های افزایش جمعیت در کشور در حال اجرا است گفت: مخالف افزایش جمعیت و اجرای این سیاست نیستیم اما می توان گفت این سیاست ها باعث شده است که بسیاری از وسایل پیشگیری از بارداری در کشور جمع آوری شود.
علویان گفت: در سال های گذشته بخشی از بودجه وزارت بهداشت صرف تهیه وسایل پیشگیری از بارداری می شد و برخی از این وسایل به طور رایگان در اختیار معتادان قرار می گرفت.
علویان همچنین انتقاد کرد : بسیاری از افراد معتاد رفتارهای پرخطرجنسی دارند و استفاده از وسایلی مانند کاندوم برای آنها ضروری است و قطع بودجه و عدم دسترسی به این وسایل خود عوارض و مشکلات زیادی را از جمله افزایش بیماری هپاتیت C به همراه دارد .

** درمان بیماران هپاتیت C
رییس شبکه هپاتیت کشور افزود: از سال 1375 تاکنون در مان های جدیدی در کشوربرای بیماران هپاتیت سی ارایه شده است که حدود 20 درصد بیماران درمان شدند اما با داروهای جدید حدود 70 درصد این بیماران درمان پذیر هستند.
به گفته وی، برخی از داروهای جدید درمان این بیماران را تا 90 درصد هم افزایش داده است.
علویان درعین حال گفت: در حال حاضر بیمه ها پوشش مناسبی برای این بیماران در نظر گرفته ا ند.
همایش تازه های درمان هپاتیت C با حضور 250 محقق و استاد برجسته ایرانی در روز 3 بهمن ماه در هتل هما برگزار می شود.

درباره‌ی Grey Admin